JAVNI POZIV za nove skladbe namijenjene koncertantnim tamburaškim orkestrima uz solo tamburu

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku raspisuje

JAVNI POZIV za nove skladbe namijenjene koncertantnim tamburaškim orkestrima uz solo tamburu

ROK PODNOŠENJE PRIJAVE – DO 10. SIJEČNJA 2025.

 ❖  CILJ JAVNOG POZIVA

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku ovim Javnim pozivom potiče skladanje suvremene umjetničke glazbe kojom se promovira novi repertoar za koncertantne tamburaške orkestre i solo tamburu, a nadasve obogaćuje glazbena literatura i koncertni program 48. Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku 2025. godine.

❖    POTICAJI

Skladbe koje Povjerenstvo ocijeni s najviše bodova stimulirat će se iznosom od 700 € neto te će se uvrstit u skupinu predložene literature za festivalske izvedbe na 48. Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe u Osijeku, na kojemu će biti praizvedene u 2025. godini.

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku odabrane će skladbe tiskat u ediciji „Tambura pannonica de Mursa“. Hrvatski tamburaški savez u Osijeku stječe pravo javnog izvođenja i objavljivanja skladbi koje su ostvarile poticaj bez naknada autorima i izvoditeljima.

❖    ZAHTJEVI JAVNOG POZIVA

Skladbe trebaju udovoljiti sljedećim zahtjevima:

  1. Trajanje od 4,00 do 6,00 minuta;
  2. Visoka umjetnička vrijednost partiture u kojoj dominira vješto korištenje akustičkih mogućnosti tamburaških instrumenata i solo tambure kao i njihov međusobni odnos te specifična zvučna slika koncertantnog tamburaškog orkestra;
  3. Skladbe ne smiju biti prethodno javno izvedene, tiskane niti ranije nagrađivane;
  4. Partiture se pišu za tamburaški orkestar s deset (10) tamburaških dionica te za solo tamburaški instrument i to:

Solo tambura (bisernica ili brač ili čelo ili bugarija ili berda)

Bisernica I. (raspon tonova e1-a3/zvuči oktavu više od zapisanoga)
Bisernica II. (raspon tonova e1-a3/zvuči oktavu više od zapisanoga)
Bisernica III / *Bisernica III. in G (raspon tonova cis1-e3/zvuči oktavu više od zapisanoga)
*za ovu dionicu skladatelji će u ispisu dionica trebati napraviti i transpoziciju koja je za kvartu više od zapisanoga

Brač I. (raspon tonova fis-a2)
Brač II. (raspon tonova fis-a2)
Brač III. (raspon tonova fis-a2)
E brač / *Čelović in G (raspon tonova cis-e2)
*uz realnu dionicu skladatelji će u ispisu dionica trebati napraviti i transpoziciju in G

Čelo (raspon tonova FIS-a1)
Bugarija (raspon tonova e-e2)
Berda (raspon tonova FIS1-g/zvuči oktavu dublje od zapisanoga);

  1. Klavirski izvadak (dostavlja se ukoliko skladba bude odabrana).

Skladbe se prijavljuju isključivo pod šifrom.

Notni materijali pristigli na Javni poziv vraćaju se autorima po zahtjevu. Skladatelj može prijaviti maksimalno 2 skladbe na ovaj Javni poziv.

❖    PROSUDBENA KOMISIJA

Prijavljene skladbe ocjenjivat će Povjerenstvo koje imenuje Hrvatski tamburaški savez u Osijeku. Uvažavajući kvalitetu prijavljenih skladbi na Javni poziv kao i raspoloživi proračun javnog poziva, Povjerenstvo može donijeti prijedlog i o dodatnim poticajima. Ukoliko prijavljene skladbe ne udovoljavaju kriterijima, Povjerenstvo može donijeti prijedlog o smanjenju broja poticaja. Odluke Povjerenstva su konačne i nepromjenjive.

❖    PRIJAVA NA JAVNI POZIV

Prijava treba sadržavati:

  1. Ime i prezime skladatelja, šifru pod kojom se prijavljuje skladba, adresu, broj telefona/mobitela, osobni e-mail;
  2. Partitura u PDF formatu bez imena autora, ali s naznačenom šifrom;
  3. Audio/Midi/MP3 zapis
  4. Naznaku je li skladba namijenjena tamburaškim orkestrima mlađeg ili starijeg uzrasta

Prijava sa svim sadržajnim elementima šalje se na adresu elektroničke pošte: mfutg@htso.hr s naznakom Prijava skladbe na Javni poziv.

❖    ROK PODNOŠENJE PRIJAVE – DO 10. SIJEČNJA 2025.

Rezultati Javnog poziva objavit će se tijekom siječnja 2025. na web stranici www.htso.hr kao i skladbe i njihovi autori.

❖    DODATNE INFORMACIJE

Više informacija o Javnom pozivu moguće je dobiti na adresi elektroničke pošte: mfutg@htso.hr

47. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

Tamburaški kolorit Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe vraća se u Osijek i Našice 

~ REZULTATI ~

Od 23. do 24. svibnja u Osijeku i Našicama održan je 47. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe, manifestacija koja već više od šest desetljeća okuplja ljubitelje tamburaške glazbe iz cijele Hrvatske, a i šire. Ovogodišnje izdanje festivala bilo je posebno svečano, ne samo zbog njegovanja i promicanja bogate tradicije tamburaške glazbe, već i zbog obilježavanja 100. godišnjice rođenja Julija Njikoša, doajena tamburaške glazbe i utemeljitelja ovoga festivala, a čije je glazbeno nasljeđe ostavilo neizbrisiv trag u povijesti tamburaške glazbene baštine.

Cilj MFUTG-a nije samo očuvanje tamburaške glazbene baštine, već je i poticanje novih generacija glazbenika te širenje svijesti o važnosti tamburaške glazbe koja je neizostavni dio hrvatskog identiteta. Kroz susrete skladatelja, dirigenata, glazbenih stručnjaka, pedagoga i mladih glazbenika, festival postaje platforma za razmjenu znanja, iskustava i tamburaškoga umijeća te afirmiranja umjetničke tamburaške glazbe.

Dvadeset i tri orkestra iz različitih dijelova Lijepe Naše predstavila su svoje interpretacije umjetničke tamburaške glazbe, a međunarodnu notu dali su gosti iz Slovenije i Srbije. Tako je preko 550 mladih i starijih glazbenika na tamburi predstavilo svoje umijeće muziciranja tijekom četverodnevnog festivala koji se održao na nekoliko lokacija:

23. i 24. svibnja od 20 sati u Arheološkom muzeju Osijek,

25. svibnja od 18 sati u dvorcu Pejačević (Zavičajnom muzeju Našice),

te Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku 26. svibnja s početkom u 18 sati.

Ulaz je bio na sve programe Festivala slobodan za sve zainteresirane, jer je cilj, podjednako, približiti tamburašku glazbu što većem broju ljudi. Time su svi ljubitelji tamburaške glazbe mogli uživati tijekom četiri dana vrhunske glazbe, tradicije i zajedništva.

HTSO zahvaljuje svima koji su svojim djelovanjem pomogli u realizaciji 47. MFUTG-a, a posebne čestitke prenosi svim glazbenicama i glazbenicima na postignutim uspjesima.

Poziv na 47. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

___________________________________

Propozicije 47. MFUTG 2024.

___________________________________

Prijavnica 47. MFUTG 2024.

___________________________________

 

Festival namijenjen koncertantnim tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim ansamblima će se održati od 23.-26.5.2024. godine.
Rok za prijavu tamburaških orkestara/ansambala je 1.3.2024.

Detalje o Festivalu možete pročitati na Propozicije 47. MFUTG 2024.

Na Festival se prijavljuje digitalno putem obrasca Prijavnica 47. MFUTG 2024.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane tamburaške orkestre i komorne tamburaške ansamble koji njeguju umjetničku tamburašku glazbu da se prijave na 47. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe koji se održava u natjecateljskom i revijalnom izdanju i u povodu 100. obljetnice rođenja Julija Njikoša, doajena hrvatske tamburaške glazbe i utemeljitelja Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe.

S radošću očekujemo Vaše prijave i do susreta u Osijeku!

Festival starogradske pjesme Zvuci Panonije 2023.

~ POZIVNICA ~

„Zvuci Panonije“ revijalna su priredba na kojoj se izvode nove skladbe u duhu slavonske stare gradske pjesme na stihove poznatih hrvatskih književnika. Ove će se godine festival održati 10. prosinca 2023. godine u 19 sati u atriju Arheološkog muzeja Osijek u organizaciji Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku, a donose retrospektivu melodija izvedenih prijašnjih godina.

U programu će sudjelovati vrhunski interpreti slavonske starogradske pjesme: Blanka Došen, Danijela Pintarić, Vlatka Kopić Tena, Željko Lončarić Žec, Predrag Stojić i Zoran Kuna uz pratnju ponajboljih mladih glazbenika na tamburi, a oni su članovi Tamburaške škole Batorek, STD-a „Pajo Kolarić“, Glazbene škole Franje Kuhača te Golden Strings Orchestra ujedinjeni u Revijalni tamburaški orkestar Hrvatskog tamburaškog saveza pod vodstvom dirigenta Marka Sesara.

Prvi Zvuci održani su sada već davne 1972. godine, a ovogodišnjom će se izvedbom obilježiti više od pola stoljeća od prvoga izdanja festivala. Do danas je održan dvanaest puta, a predstavljeno je 176 novih popijevki, od kojih je većina posvećena upravo gradu Osijeku.

Ulaz je za sve zainteresirane slobodan, a detaljnije informacije o programu dostupne su i na Facebooku i Instagramu.

Objavljeno VI. notno izdanje u ediciji Tambura pannonica de Mursa

Zbog nedostatka tiskanih partitura i dionica namijenjenih koncertantnim tamburaškim orkestrima i ansamblima, tj. zbog nasušne potrebe za takvom notnom literaturom, Hrvatski tamburaški savez u Osijeku pokrenuo je vlastita notna izdanja u ediciji Tambura pannonica de Mursa.

Ovo šesto izdanje pod nazivom Festivalske skladbe za tamburaški orkestar VI, Osijek 2023. odabir je praizvedbi s Međunarodnih festivala hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku održanih 2022. i 2023. godine. Praizvedbe tiskane u ovom izdanju nastale su ili na poticaj Hrvatskog tamburaškog saveza ili na poticaj konkretnog orkestra što je uz svaku skladbu i navedeno.

Zbog raznovrsnosti tamburaških sustava priloženim su dionicama dodane i njihove verzije u transponiranom obliku (in G), kako bi tehnički bile prilagođene i izvedive na svim sustavima tambura.

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku je uvjeren da će posredstvom edicije Tambura pannonica de Mursa novotiskane skladbe puno lakše i brže doći u stvaralačke tamburaške ruke i biti dijelom stalnog orkestralnoga repertoara, ne samo u Hrvatskoj već i puno, puno šire! Ako ne želimo da rukopisi hrvatskih i inih skladatelja ostanu zaboravljeni u arhivima (a Glazbeni arhiv “Julije Njikoš” broji na tisuće skladbi), nužno ih je tiskati i u izvedbenoj praksi promicati. Tako se jednoj vrijednoj i manje poznatoj literaturi daje prilika da postane dostupna tamburaškim umjetnicima i ponovo oživi na koncertnoj sceni. Parafrazirat ćemo pritom našu mudrost-vodilju da ono što čujemo i vidimo, vremenom ipak zaboravimo, te da jedino ono što je zapisano ostaje trajno i za svagda! Time je nužnost ovoga projekta osigurana za duga, duga vremena i sve naraštaje koji dolaze. Vjerujemo da će ovim izdanjem većina zanemarenih i zaboravljenih skladbi prijeći iz rukopisa u digitalni oblik i iznova potaknuti cvat, živost i omiljenost izvedbi hrvatske tamburaške glazbe visokih umjetničkih dosega. Zamisao ovoga korisnog izdanja snažno promiče baš umjetničku tamburašku glazbu, bogatu visokovrijednim skladateljskim ostvarenjima, popularizira tamburu kao orkestralni instrument, a tamburaške ansamble kao osobitu disciplinu orkestralnog i koncertantnog sviranja.

Čuvajući vrlo vrijedni dio naše glazbene baštine, ovome je izdanju osiguran i novi povijesni značaj
u trajnom oplemenjivanju naše, u svijetu toliko jedinstvene, tamburaške budućnosti.

POVEZNICA NA TISKOVINU

46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

~ REZULTATI ~

U izvorištima tamburaštva, Osijeku i Našicama se od 31.3. do 2.4.2023. održavo 46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe u organizaciji Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku. U glazbeno bogate tri natjecateljske i revijalne večeri, ljubiteljima orkestralne tamburaške glazbe umjetničkog izričaja predstavilo se 17 vrsnih tamburaških orkestara i komornih ansambla s gotovo 400 mladih glazbenica i glazbenika na tamburama. Svi oni pokazali su svoje tamburaško umijeće kroz izvođenje 60 skladbi pisanih za tambure od kojih čak 8 praizvedbi.

Uz orkestre, istinski ljubitelji orkestralne tambure imali su priliku uživati i u izvedbama brojnih kvalitetnih instrumentalnih i vokalnih solista – Program Festivala.

Festival je bio posvećen 160. obljetnici rođenja Osječanina Mije Majera, učenika Paje Kolarića i utemeljitelja prvog tamburaškog zbora „Hrvatska lira“.

Stručno povjerenstvo u sastavu Siniša Leopold, Vladimir Vladimirov te Franjo Batorek vrednovalo je nastupe svakog ansambla te na kraju festivala dodijelilo plakete Tambura Paje Kolarića za najbolji orkestar/ansambl, najbolju praizvedbu, najboljeg dirigenta te vokalnog i instrumentalnog solista.

Trima orkestrima/ansamblima s najviše osvojenih bodova dodijeljene su bisernice iz majstorske Glazbalarske radnje Žmegač, Varaždin.

Voditeljica programa bila je Vlasta Ramljak, prvakinja drame HNK Zagreb te dugogodišnja prijateljica Festivala.

Hrvatski tamburaški savez posebno se zahvaljuje utemeljiteljima, suorganizatorima kao i gradovima domaćinima koji su otvorili svoja vrata ovogodišnjem Festivalu.

Svečano je otvorenje Festivala održalo se u prostoru Arheološkog muzeja Osijek u petak 31.ožujka 2023. godine s početkom u 20 sati. Druga se večer Festivala održala se u subotu, 1. travnja u svečanoj dvorani Srednje škole Izidora Kršnjavoga u Našicama u 19 sati, a završna večer u za nedjelju, 2. travnja u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku, s početkom u 18 sati.

Ulaz na sve koncerte bilo je slobodan.

Poziv na 46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

___________________________________

Propozicije 46. MFUTG 2023.

___________________________________

Prijavnica 46. MFUTG 2023.

___________________________________

Festival namijenjen koncertantnim tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim ansamblima će se održati od 30.3.-2.4.2023. godine.
Rok za prijavu tamburaških orkestara/ansambala je 1.3.2023.

Detalje o Festivalu možete pročitati na Propozicije 46. MFUTG 2023.

Na Festival se prijavljuje digitalno putem obrasca Prijavnica 46. MFUTG 2023.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane tamburaške orkestre i komorne tamburaške ansamble koji njeguju koncertnu tamburašku glazbu da se prijave na 46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe koji se održava u natjecateljskom i revijalnom izdanju i u povodu 160. obljetnice rođenja Mije Majera, utemeljitelja prvog tamburaškog zbora.

S radošću očekujemo Vaše prijave i do susreta u Osijeku!

Nove skladbe preporučene za izvedbu na 46. MFUTG-u

Sukladno propozicijama 46. Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe, sljedeća nova djela preporučuju se orkestrima za izvedbu na 46. MFUTG-u (bez obzira na kategoriju):

Dolazak Hrvata autora Ivana Balića (midi)

Ples na kiši autora Luke Pavlekovića (midi)

Ratnici svjetlosti autora Daniela Kopria (midi)

Sjećanja… autora Marijana Makara (midi)

Sjeme dobrote autora Bože Potočnika (midi)

Tamburaški divertimento autora Siniše Leopolda (midi)

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

Skladbe je moguće preuzeti klikom na njihov naziv i poslušati ih klikom na midi.

45. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

~ REZULTATI ~

Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe se po 45. put održao u izvorištima tamburaštva: Osijeku, Našicama i Đakovu od 24.-26.6.2022. održava  u organizaciji Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku. Nakon dvogodišnjih posebnih koronavirusom uvjetovanih realizacija Festivala, ovogodišnji Festival se predstavio u predpandemijskoj formi i vratio na pute ucrtane još davne 1961. godine. U glazbeno bogate tri natjecateljske i revijalne večeri, ljubiteljima orkestralne tamburaške glazbe umjetničkog izričaja predstavilo se 15 vrsnih tamburaških orkestara i komornih ansambla s gotovo 400 mladih glazbenica i glazbenika na tamburama koji su marljivo pripremali svoj program. Svi oni pokazali su zavidno tamburaško umijeće izvodeći 50 skladbi pisanih za tambure od kojih čak 7 praizvedbi hrvatskih skladatelja.

Uz orkestre, istinski ljubitelji orkestralne tambure imali su priliku uživati u brojnim kvalitetnim instrumentalnim i vokalnim solistima – Program Festivala.

Stručno povjerenstvo u sastavu Siniša Leopold, Vladimir Vladimirov te Franjo Batorek nije imalo lak zadatak na kraju festivala dodijeliti plakete Tambura Paje Kolarića za najbolji orkestar/ansambl, najbolju praizvedbu, najboljeg dirigenta te vokalnog i instrumentalnog solista.

Trima orkestrima/ansamblima s najviše osvojenih bodova dodijeljeni su bračevi iz majstorske Glazbalarske radnje Žmegač, Varaždin.

Kroz cijeli program vodila nas je uvažena prvakinja drame Vlasta Ramljak, dugogodišnja prijateljica Festivala.

Posebne zahvale organizacijskom odboru i svim suorganizatorima kao i gradovima domaćinima koji su otvorili svoja vrata ovogodišnjem Festivalu, te svima koji su svojim djelovanjem pomogli u realizaciji 45. MFUTG-a.

Neka su nam ponovno zazvučale tambure kao nekada u pravom festivalskom zanosu!

Poziv na 45. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

___________________________________

Propozicije 45. MFUTG 2022.

___________________________________

Prijavnica 45. MFUTG 2022.

___________________________________

 

Festival namijenjen koncertantnim tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim ansamblima će se održati od 24.-26.6.2022. godine.
Rok za prijavu tamburaških orkestara/ansambala je 15.5.2022.

Na Festival se prijavljuje digitalno putem obrasca Prijavnica 45. MFUTG 2022.

Detalje o ovogodišnjem Festivalu možete pročitati na Propozicije 45. MFUTG 2022.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane tamburaške orkestre i komorne tamburaške ansamble koji njeguju koncertnu tamburašku glazbu da se prijave na 45. MFUTG koji se ove godine održava u natjecateljskom izdanju i u povodu 175. obljetnice od osnutka prvog tamburaškog zbora Paje Kolarića u Osijeku i 85. obljetnice od osnutka Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku.

S radošću očekujemo Vaše prijave i do susreta u Osijeku!