Poziv na 47. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

___________________________________

Propozicije 47. MFUTG 2024.

___________________________________

Prijavnica 47. MFUTG 2024.

___________________________________

 

Festival namijenjen koncertantnim tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim ansamblima će se održati od 23.-26.5.2024. godine.
Rok za prijavu tamburaških orkestara/ansambala je 1.3.2024.

Detalje o Festivalu možete pročitati na Propozicije 47. MFUTG 2024.

Na Festival se prijavljuje digitalno putem obrasca Prijavnica 47. MFUTG 2024.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane tamburaške orkestre i komorne tamburaške ansamble koji njeguju umjetničku tamburašku glazbu da se prijave na 47. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe koji se održava u natjecateljskom i revijalnom izdanju i u povodu 100. obljetnice rođenja Julija Njikoša, doajena hrvatske tamburaške glazbe i utemeljitelja Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe.

S radošću očekujemo Vaše prijave i do susreta u Osijeku!

Festival starogradske pjesme Zvuci Panonije 2023.

~ POZIVNICA ~

„Zvuci Panonije“ revijalna su priredba na kojoj se izvode nove skladbe u duhu slavonske stare gradske pjesme na stihove poznatih hrvatskih književnika. Ove će se godine festival održati 10. prosinca 2023. godine u 19 sati u atriju Arheološkog muzeja Osijek u organizaciji Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku, a donose retrospektivu melodija izvedenih prijašnjih godina.

U programu će sudjelovati vrhunski interpreti slavonske starogradske pjesme: Blanka Došen, Danijela Pintarić, Vlatka Kopić Tena, Željko Lončarić Žec, Predrag Stojić i Zoran Kuna uz pratnju ponajboljih mladih glazbenika na tamburi, a oni su članovi Tamburaške škole Batorek, STD-a „Pajo Kolarić“, Glazbene škole Franje Kuhača te Golden Strings Orchestra ujedinjeni u Revijalni tamburaški orkestar Hrvatskog tamburaškog saveza pod vodstvom dirigenta Marka Sesara.

Prvi Zvuci održani su sada već davne 1972. godine, a ovogodišnjom će se izvedbom obilježiti više od pola stoljeća od prvoga izdanja festivala. Do danas je održan dvanaest puta, a predstavljeno je 176 novih popijevki, od kojih je većina posvećena upravo gradu Osijeku.

Ulaz je za sve zainteresirane slobodan, a detaljnije informacije o programu dostupne su i na Facebooku i Instagramu.

Objavljeno VI. notno izdanje u ediciji Tambura pannonica de Mursa

Zbog nedostatka tiskanih partitura i dionica namijenjenih koncertantnim tamburaškim orkestrima i ansamblima, tj. zbog nasušne potrebe za takvom notnom literaturom, Hrvatski tamburaški savez u Osijeku pokrenuo je vlastita notna izdanja u ediciji Tambura pannonica de Mursa.

Ovo šesto izdanje pod nazivom Festivalske skladbe za tamburaški orkestar VI, Osijek 2023. odabir je praizvedbi s Međunarodnih festivala hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku održanih 2022. i 2023. godine. Praizvedbe tiskane u ovom izdanju nastale su ili na poticaj Hrvatskog tamburaškog saveza ili na poticaj konkretnog orkestra što je uz svaku skladbu i navedeno.

Zbog raznovrsnosti tamburaških sustava priloženim su dionicama dodane i njihove verzije u transponiranom obliku (in G), kako bi tehnički bile prilagođene i izvedive na svim sustavima tambura.

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku je uvjeren da će posredstvom edicije Tambura pannonica de Mursa novotiskane skladbe puno lakše i brže doći u stvaralačke tamburaške ruke i biti dijelom stalnog orkestralnoga repertoara, ne samo u Hrvatskoj već i puno, puno šire! Ako ne želimo da rukopisi hrvatskih i inih skladatelja ostanu zaboravljeni u arhivima (a Glazbeni arhiv “Julije Njikoš” broji na tisuće skladbi), nužno ih je tiskati i u izvedbenoj praksi promicati. Tako se jednoj vrijednoj i manje poznatoj literaturi daje prilika da postane dostupna tamburaškim umjetnicima i ponovo oživi na koncertnoj sceni. Parafrazirat ćemo pritom našu mudrost-vodilju da ono što čujemo i vidimo, vremenom ipak zaboravimo, te da jedino ono što je zapisano ostaje trajno i za svagda! Time je nužnost ovoga projekta osigurana za duga, duga vremena i sve naraštaje koji dolaze. Vjerujemo da će ovim izdanjem većina zanemarenih i zaboravljenih skladbi prijeći iz rukopisa u digitalni oblik i iznova potaknuti cvat, živost i omiljenost izvedbi hrvatske tamburaške glazbe visokih umjetničkih dosega. Zamisao ovoga korisnog izdanja snažno promiče baš umjetničku tamburašku glazbu, bogatu visokovrijednim skladateljskim ostvarenjima, popularizira tamburu kao orkestralni instrument, a tamburaške ansamble kao osobitu disciplinu orkestralnog i koncertantnog sviranja.

Čuvajući vrlo vrijedni dio naše glazbene baštine, ovome je izdanju osiguran i novi povijesni značaj
u trajnom oplemenjivanju naše, u svijetu toliko jedinstvene, tamburaške budućnosti.

POVEZNICA NA TISKOVINU

46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

~ REZULTATI ~

U izvorištima tamburaštva, Osijeku i Našicama se od 31.3. do 2.4.2023. održavo 46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe u organizaciji Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku. U glazbeno bogate tri natjecateljske i revijalne večeri, ljubiteljima orkestralne tamburaške glazbe umjetničkog izričaja predstavilo se 17 vrsnih tamburaških orkestara i komornih ansambla s gotovo 400 mladih glazbenica i glazbenika na tamburama. Svi oni pokazali su svoje tamburaško umijeće kroz izvođenje 60 skladbi pisanih za tambure od kojih čak 8 praizvedbi.

Uz orkestre, istinski ljubitelji orkestralne tambure imali su priliku uživati i u izvedbama brojnih kvalitetnih instrumentalnih i vokalnih solista – Program Festivala.

Festival je bio posvećen 160. obljetnici rođenja Osječanina Mije Majera, učenika Paje Kolarića i utemeljitelja prvog tamburaškog zbora „Hrvatska lira“.

Stručno povjerenstvo u sastavu Siniša Leopold, Vladimir Vladimirov te Franjo Batorek vrednovalo je nastupe svakog ansambla te na kraju festivala dodijelilo plakete Tambura Paje Kolarića za najbolji orkestar/ansambl, najbolju praizvedbu, najboljeg dirigenta te vokalnog i instrumentalnog solista.

Trima orkestrima/ansamblima s najviše osvojenih bodova dodijeljene su bisernice iz majstorske Glazbalarske radnje Žmegač, Varaždin.

Voditeljica programa bila je Vlasta Ramljak, prvakinja drame HNK Zagreb te dugogodišnja prijateljica Festivala.

Hrvatski tamburaški savez posebno se zahvaljuje utemeljiteljima, suorganizatorima kao i gradovima domaćinima koji su otvorili svoja vrata ovogodišnjem Festivalu.

Svečano je otvorenje Festivala održalo se u prostoru Arheološkog muzeja Osijek u petak 31.ožujka 2023. godine s početkom u 20 sati. Druga se večer Festivala održala se u subotu, 1. travnja u svečanoj dvorani Srednje škole Izidora Kršnjavoga u Našicama u 19 sati, a završna večer u za nedjelju, 2. travnja u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku, s početkom u 18 sati.

Ulaz na sve koncerte bilo je slobodan.

Poziv na 46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

___________________________________

Propozicije 46. MFUTG 2023.

___________________________________

Prijavnica 46. MFUTG 2023.

___________________________________

Festival namijenjen koncertantnim tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim ansamblima će se održati od 30.3.-2.4.2023. godine.
Rok za prijavu tamburaških orkestara/ansambala je 1.3.2023.

Detalje o Festivalu možete pročitati na Propozicije 46. MFUTG 2023.

Na Festival se prijavljuje digitalno putem obrasca Prijavnica 46. MFUTG 2023.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane tamburaške orkestre i komorne tamburaške ansamble koji njeguju koncertnu tamburašku glazbu da se prijave na 46. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe koji se održava u natjecateljskom i revijalnom izdanju i u povodu 160. obljetnice rođenja Mije Majera, utemeljitelja prvog tamburaškog zbora.

S radošću očekujemo Vaše prijave i do susreta u Osijeku!

Nove skladbe preporučene za izvedbu na 46. MFUTG-u

Sukladno propozicijama 46. Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe, sljedeća nova djela preporučuju se orkestrima za izvedbu na 46. MFUTG-u (bez obzira na kategoriju):

Dolazak Hrvata autora Ivana Balića (midi)

Ples na kiši autora Luke Pavlekovića (midi)

Ratnici svjetlosti autora Daniela Kopria (midi)

Sjećanja… autora Marijana Makara (midi)

Sjeme dobrote autora Bože Potočnika (midi)

Tamburaški divertimento autora Siniše Leopolda (midi)

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

Skladbe je moguće preuzeti klikom na njihov naziv i poslušati ih klikom na midi.

45. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

~ REZULTATI ~

Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe se po 45. put održao u izvorištima tamburaštva: Osijeku, Našicama i Đakovu od 24.-26.6.2022. održava  u organizaciji Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku. Nakon dvogodišnjih posebnih koronavirusom uvjetovanih realizacija Festivala, ovogodišnji Festival se predstavio u predpandemijskoj formi i vratio na pute ucrtane još davne 1961. godine. U glazbeno bogate tri natjecateljske i revijalne večeri, ljubiteljima orkestralne tamburaške glazbe umjetničkog izričaja predstavilo se 15 vrsnih tamburaških orkestara i komornih ansambla s gotovo 400 mladih glazbenica i glazbenika na tamburama koji su marljivo pripremali svoj program. Svi oni pokazali su zavidno tamburaško umijeće izvodeći 50 skladbi pisanih za tambure od kojih čak 7 praizvedbi hrvatskih skladatelja.

Uz orkestre, istinski ljubitelji orkestralne tambure imali su priliku uživati u brojnim kvalitetnim instrumentalnim i vokalnim solistima – Program Festivala.

Stručno povjerenstvo u sastavu Siniša Leopold, Vladimir Vladimirov te Franjo Batorek nije imalo lak zadatak na kraju festivala dodijeliti plakete Tambura Paje Kolarića za najbolji orkestar/ansambl, najbolju praizvedbu, najboljeg dirigenta te vokalnog i instrumentalnog solista.

Trima orkestrima/ansamblima s najviše osvojenih bodova dodijeljeni su bračevi iz majstorske Glazbalarske radnje Žmegač, Varaždin.

Kroz cijeli program vodila nas je uvažena prvakinja drame Vlasta Ramljak, dugogodišnja prijateljica Festivala.

Posebne zahvale organizacijskom odboru i svim suorganizatorima kao i gradovima domaćinima koji su otvorili svoja vrata ovogodišnjem Festivalu, te svima koji su svojim djelovanjem pomogli u realizaciji 45. MFUTG-a.

Neka su nam ponovno zazvučale tambure kao nekada u pravom festivalskom zanosu!

Poziv na 45. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

___________________________________

Propozicije 45. MFUTG 2022.

___________________________________

Prijavnica 45. MFUTG 2022.

___________________________________

 

Festival namijenjen koncertantnim tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim ansamblima će se održati od 24.-26.6.2022. godine.
Rok za prijavu tamburaških orkestara/ansambala je 15.5.2022.

Na Festival se prijavljuje digitalno putem obrasca Prijavnica 45. MFUTG 2022.

Detalje o ovogodišnjem Festivalu možete pročitati na Propozicije 45. MFUTG 2022.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane tamburaške orkestre i komorne tamburaške ansamble koji njeguju koncertnu tamburašku glazbu da se prijave na 45. MFUTG koji se ove godine održava u natjecateljskom izdanju i u povodu 175. obljetnice od osnutka prvog tamburaškog zbora Paje Kolarića u Osijeku i 85. obljetnice od osnutka Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku.

S radošću očekujemo Vaše prijave i do susreta u Osijeku!

Nove skladbe preporučene za izvedbu na 45. MFUTG-u

Sukladno propozicijama 45. Međunarodnog festivala umjetničke tamburaške glazbe, sljedeća nova djela preporučuju se orkestrima za izvedbu na 45. MFUTG-u (bez obzira na kategoriju):

Dolazak Hrvata autora Ivana Balića (midi)

Panonska rapsodija autora Tihomira Ranogajca (midi)

Ples na kiši autora Luke Pavlekovića (midi)

Promenada autora Bože Potočnika (midi)

Sjećanja… autora Marijana Makara (midi)

Zaljubi se u Trenutak autora Daniela Koprija (midi)

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

Skladbe je moguće preuzeti klikom na njihov naziv i poslušati ih klikom na midi.

Uspješno održan 44. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku organizirao je 44. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe 2. i 3. listopada 2021. godine u prostoru Doma Željezničar u Osijeku.

Ovogodišnje izdanje festivala zbog pandemije uzrokovane koronavirusom ponovno se održalo u revijalnom izdanju, a festival nije bio otvoren za publiku. Festival je okupio 160 glazbenica i glazbenika na tamburi iz raznih krajeva Lijepe naše. U programu su sudjelovali sljedeći tamburaški orkestri: Tamburaški orkestar OGŠ Kontesa Dora i Tamburaško društvo „Dora Pejačević“ iz Našica, Tamburaški orkestar KUD-a „Branimir“ iz Nina, Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Gaj“ iz Zagreba, Tamburaški orkestar Općine Semeljci, Tamburaški orkestar Tamburaške škole Batorek iz Osijeka i Tamburaški orkestar KUD-a Tamburica iz Starog Petrovog Sela. Publika će u njihovim izvedbama moći uživati putem snimaka na YouTube kanalu Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku.

Poštujući sve epidemiološke mjere zaštite, tijekom dva dana za prijavljene ansamble pripremljeno je profesionalno audiovizualno snimanje u prostoru Doma Željezničar u Osijeku. Snimanje je organizirano prema točno određenom rasporedu za svaki orkestar, bez publike i drugih sudionika.

Cilj koji ovaj festival u svojoj izvedbi nastoji ostvariti su poticanje i njegovanje tamburaške glazbe okupljanjem skladatelja, dirigenata, glazbenih stručnjaka, pedagoga i mladih glazbenika tamburaša na jednome mjestu za razmjenu znanja i umijeća. Također, želi se potaknuti ljubitelje tamburaške glazbe, ali i cijelu javnost da osvijeste važnost o očuvanju tradicijske glazbe prepoznatljive za istočni dio Hrvatske.

Posebnost ovogodišnjeg festivala je u tome što se obilježila 60. obljetnica od održavanja prvog festivala i 200. godina od rođenja Paje Kolarića, začetnika hrvatske tamburaške glazbe. Prvi festival održan je u Osijeku 23. i 24. travnja 1961. godine.

Sve informacije o 44. Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe možete pronaći na Facebook i Instagram stranici Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku, a snimke možete poslušati na Youtube kanalu HTSO-a.