STARIJI TAMBURAŠKI ORKESTAR TAMBURAŠKOG DRUŠTVA „FERDO LIVADIĆ“
Samobor
Članovi
Dirigent
Anamarija Šimičić
DUGA TRADICIJA DRUGOVANJA S TAMBUROM
„Samobor je lepi varoš…“ pjevaju Samoborci, a tako je i sa sviranjem tambura koje još s kraja devetnaestog stoljeća domoljubno prenose iz generacije u generaciju. Inicijativom gospodina Željka Bradića i nekolicine entuzijasta 1971. godine osnovano je tamburaško Društvo „Ferdo Livadić“ njegujući tradiciju sviranja našeg narodnog instrumenta – tambure – i folklorne tradicije samoborskog kraja i hrvatske narodne glazbene baštine.
Tijekom proteklih godina kroz Društvo je prošlo nekoliko stotina mladih ljudi kod kojih je razvijana ljubav prema tamburi. Kroz zajedničko druženje stekli su primjeran odgoj i glazbeno obrazovanje, a mnogi od njih postali su i profesionalni glazbenici. Umjetnost muziciranja na tamburi pokazivali su diljem domovine i inozemstva (Italije, Francuske, Njemačke, Austrije, Madžarske, Belgije, Kanade…), gdje su održani brojni koncerti i stečena mnoga prijateljstva.
Danas u Društvu djeluju četiri sekcije: Stariji tamburaški orkestar, Mlađi tamburaški orkestar, Vokalni ansambl „Samoborke“ i Mala škola tambure uz umjetničke voditelje i dirigente Anamariju Šimičić, Petru Vojvodić, Dražena Kurilovčana te Romana Grossa. Kvaliteta i popularnost društva očituje se u tome što s njim rado surađuju mnogi vrsni pjevači, tekstopisci, aranžeri, dirigenti te brojni poznati hrvatski skladatelji kao što su: Tihomil Vidošić, Bruno Bjelinski, Emil Cossetto, Pero Gotovac, Igor Kuljerić, Tomislav Uhlik, Ivo Josipović, Željko Brkanović, Miljenko Prohaska, Julije Njikoš, Adalbert Marković, Siniša Leopold i drugi, skladajući upravo za njih…
Bezbroj nastupa, koncerata, gostovanja, putovanja donijelo je društvu čitav niz priznanja, diploma, nagrada, plaketa od kojih su najznačajnije zlatne plakete „Tambura Paje Kolarića“ osvojene na Međunarodnom festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku. Među njima svakako treba istaknuti zlatnu plaketu osvojenu 2010. godine kada je Stariji tamburaški orkestar prvi puta u povijesti festivala osvojio maksimalnih 100 bodova od 100 mogućih.
Društvo je do sada snimilo pedesetak skladbi za potrebe Hrvatske radiotelevizije, izdalo je pet nosača zvuka. Svojim pristupom, Tamburaško društvo pronijelo je slavu Samobora širom Hrvatske pa se može reći da su popularni „Ferdići“ postali zaštitni znak grada Samobora i samoborskog kraja u našoj domovini i diljem Europe.
Anamarija pred orkestrom
Podrijetlom je iz malog mjesta Vrpolja u srcu Slavonije, u kojem se kulturni život i tamburaška glazba tradicionalno njeguju, a glazbom se bavi od malih nogu. Diplomirala je na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji u klasi maestra Vladimira Kranjčevića sa završnim radom „Dirigent tamburaškog orkestra“, a danas je redovna profesorica tambure u Glazbenoj školi Brežice u Republici Sloveniji.
Godine 2004. pridružuje se Tamburaškom društvu „Ferdo Livadić“ te preuzima vodstvo Mlađeg tamburaškog orkestra, a 2007. postaje umjetničkim voditeljem Starijeg tamburaškog orkestra uz potporu dugogodišnjeg voditelja i dirigenta Siniše Leopolda.
Uspješan rad sa Starijim orkestrom rezultira vrijednim priznanjima pa tako na Međunarodnom festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku 2009. godine osvaja Zlatnu plaketu. Posebno se izdvaja uspjeh postignut 2010. kada po prvi puta u povijesti festivala s orkestrom osvaja maksimalnih 100 bodova. U srpnju 2011. na 3. Međunarodnom festivalu u Bratislavi orkestar pod njezinim ravnanjem osvaja najveći broj bodova u svojoj kategoriji i posebnu „Grand Prix“ nagradu festivala.
U ožujku 2011. postaje punopravnim članom i potpredsjednica Hrvatskog tamburaškog saveza. Svu svoju glazbenu vještinu i znanje svakodnevno uspješno prenosi na mlade tamburaške naraštaje.